PRZYGOTOWANIE DREWNA

Drewno powinno być oczyszczone z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Jeśli było wcześniej pokryte warstwą lakieru należy ją zeszlifować, aż do surowego drewna. Należy zadbać o to, aby powierzchnia była idealnie gładka. Przystępując do olejowania na zimno należy zaopatrzyć się w płaski pędzel lub wałek. Olej przed użyciem należy dokładnie wymieszać.

OLEJOWANIE

Ta technika nanoszenia oleju jest łatwiejsza, niż olejowanie na gorąco i nie wymaga stosowania specjalnego sprzętu. Olej należy nanieść równomiernie na zabezpieczaną powierzchnię. Po upływie około pół godziny, gdy olej wchłonie się w drewno jego nadmiar zbiera się ściereczką, wykonując okrężne ruchy. Po wyschnięciu przystępuje się do nanoszenia kolejnej warstwy oleju. Niekiedy, przy niektórych gatunkach drewna zdarza się, że, drewno oddaje nadmiar oleju powierzchniami czołowymi i bocznymi. Wówczas po upływie kilku godzin należy powtórzyć czynność wcierania oleju. W tym celu można posłużyć się np. lub kawałkiem wykładziny dywanowej, który posłuży również do końcowego polerowania podłogi.

Uwaga! Nasączone olejem szmaty mogą spowodować samozapłon. Należy nasączyć je wodą oraz zniszczyć po użyciu.
Wilgotność drewna może wynosić max. 18%, a drewna egzotycznego max. 15%. Transparentny olej wymaga częstszej konserwacji.

GRUNTOWANIE I OCHRONA ZEWNĘTRZNYCH POWIERZCHNI TARCICY, TARCICY STRUGANEJ, KŁÓD DREWNIANYCH ORAZ DREWNA ZAIMPREGNOWANEGO PRZED OSTATECZNĄ OBRÓBKĄ.


Na powierzchnię zagruntowaną natychmiast kłaść warstwę nawierzchniową, ponieważ bezbarwny grunt nie chroni przed działaniem promieniowania UV. Nie stosować wewnątrz szklarni!


Drewno olejowane jest przyjemniejsze w dotyku, nie elektryzuje się i przyciąga mniej kurzu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że np. olejowana podłoga "oddycha", regulując mikroklimat wnętrza.